Tradzik pospolity (acne vulgaris) oraz tradzik różowaty (rosacea) to dwa różne schorzenia skóry, choć oba mogą manifestować się w postaci zmian na twarzy.
Trądzik to przewlekłe schorzenie aparatu włosowo-łojowego, charakteryzujące się powstawaniem grudek, krost, zaskórników oraz zmian zapalnych na skórze. Przyczyny trądziku mogą być różnorodne, związane z procesami zapalnymi, immunologicznymi, nadmierną produkcją łoju czy zablokowaniem gruczołów łojowych. Czynniki genetyczne również odgrywają rolę – często osoby z trądzikiem wskazują na obecność tego schorzenia u innych członków rodziny.
Trądzik różowaty (acne rosacea) jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry twarzy. Pojawia się najczęściej między 30. a 60. rokiem życia. Trądzik różowaty zwykle obejmuje pierwotnie środkową część twarzy – na skórze pojawiają się rumień (czerwone plamy) i teleangiektazje (czyli poszerzone naczynia krwionośne, zwane też „pajączkami”), a następnie grudki i krosty. U niektórych chorych może dojść do przerostu i zwłóknienia gruczołów łojowych, co niekiedy doprowadza do przerostu tkanek, zwykle w obrębie nosa tzw. rhinophyma.
Niezwykle ważna jest świadomość na pierwsze, często niepozorne zmiany skórne, jak nawracający rumień twarzy. Niestety pacjenci na początku choroby nie zdają sobie sprawy z konieczności leczenia i nie szukają pomocy u lekarzy, a właśnie wczesne rozpoznanie trądziku różowatego oraz rozpoczęcie właściwego postępowania i terapii to szansa na uniknięcie zaostrzeń!
Laserowe usuwanie trądziku to innowacyjne rozwiązanie, które przynosi szybkie i skuteczne rezultaty. Zabieg opiera się na serii naświetleń konkretnych obszarów skóry. Zazwyczaj zaleca się przeprowadzenie 2 – 5 sesji naświetleń w odstępach 3-4 tygodniowych, chociaż liczba i częstotliwość zabiegów mogą się różnić zależnie od stanu skóry.
Zastosowanie specjalnie dostosowanej wiązki światła laserowego pozwala na:
W przypadku trądziku pospolitego: Przede wszystkim bardzo skutecznie niszczy bakterie Propionibacterium acnes, przyspiesza gojenie zmian trądzikowych i zapobiega powstawaniu nowych. Laser wnika w głąb skóry, ograniczając produkcję sebum oraz oddziałując na gruczoły łojowe. Ponadto, właściwości obkurczające porów oraz działanie odkażające redukują ryzyko stanów zapalnych.
W przypadku trądziku różowatego: skutecznie wycisza rumień i zamyka część popękanych naczyń. Skóra odzyskuje jednolity koloryt a pacjent zdecydowanie większy komfort, gdy przestaje się rumienić w najmniej oczekiwanym momencie.
Zabiegi laserowe wykonywane są zarówno w celu redukcji istniejących stanów zapalnych i zmian skórnych (np. zaskórników), jak i profilaktycznie – w celu zapobiegania powstawania nowych zmian.
Warto pamiętać! że im szybciej zdecydujemy się na działanie i wyleczenie z trądziku pospolitego czy trądziku różowatego – tym zmniejszymy prawdopodobieństwo późniejszych powikłań jak blizn potrądzikowych czy przerośniętej i grudkowatej skóry w trądziku różowatym, oraz oszczędzimy sobie kolejnych terapii by przywrócić skórze naturalny stan.
Laserowe usuwanie trądziku nie obciąża żołądka czy wątroby, jak często dzieje się w przypadku leków doustnych. Badania wskazują, że terapia laserem przynosi szybsze rezultaty – poprawę obserwuje się u 60-80% pacjentów po kilku miesiącach kuracji. Zabieg jest niewiarygodnie bezpieczny i zgodny z trendami w medycynie estetycznej, kładąc nacisk na skuteczność i minimalną inwazyjność.